گلوکزآمین و مشتقات استیل شده آن، ان- استسل گلوکزآمین، قندهای آمینه ی طبیعی موجود در بدن هستند.

این ماده طبیعی یک جزء غیر سلولی ضروری از بافت همبند، غضروف، رباط ها و سایر ساختار موجود در بدن انسان هستند.

این ماده با داشتن خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خود علاوه برسلامت استخوان، موجب انعطاف پذیری مفاصل،غضروف سازی و ساخت مایع میان مفصلی نیز می شود.

انواع گلوکز آمین:

  • گلوکزآمین سولفات
  • گلوکزآمین هیدروکلراید
  • ان-استیل گلوکزآمین

نکته: گلوکزآمین سولفات، به طور طبیعی درمایع میان مفصلی بدن وجود دارد. بنابراین مصرف گلوکزآمین به شکل سولفات آن،تاثیری بیشتری در جذب این ماده در بدن  دارد.

فواید مصرف گلوکزآمین:

الف) استئوآرتریت (سائیدگی مفاصل):

علت بسیاری از دردهای مفاصل، ناشی از بیماری به نام استئوآرتریت می باشد.

در این بیماری، غضروف سطح مفصل آسیب دیده و به تدریج از بین میرود.

بسیاری از مبتلایان  درد های مفاصل از مکمل های غذایی مانند گلوکزآمین و کندروئیتین سولفات برای کاهش درد و بهبود وضعیت مفصل استفاده میکنند.

ب) افزایش مایع میان مفصلی:

طبق تحقیقات انجام شده ،مصرف گلوکزآمین باعث افزایش سطح تولید هیالورونیک درمایع سینوویال( مایع محافظ اطراف مفصل که از اصطحکاک بین مفاصل جلوگیری میکند) و همچنین کاهش درد وخشکی مفاصل خواهد شد

از آنجایی که هیالورونیک در سلامت مایع سینوویال تاثیر بسزایی دارد میتوان مصرف این نوع مکمل ها را راهکاری جهت پیشگیری و درمان سائیدگی مفاصل دانست.

ج)کاهش خطر سرطان ریه:

مطالعات نشان داده اند که بیش ‌ترین کاهش (۵۱ %) سرطان ریه با استفاده از مصرف مکمل گلوکزآمین حاصل شده است. همچنین به واسطه خواص ضد التهابی گلوکزامین توضیع ژن التهاب زا را کاهش داده و تکثیر سلولی را از طریق مهار عامل ایجاد کننده مهار می کند.

کندروئیتین:

کندرویتین سولفات ماده شیمیایی است که در ساختار غضروف  اطراف مفاصل در بدن وجود دارد. استفاده از کندرویتین سولفات که یکی از بلوک های ساختمانی غضروف است ممکن است این روند را کاهش دهد.این ماده کمک کننده به درمان آرتروز مفصلی، پیشگیری و درمان پوکی استخوان می باشد.

تحقیقات نشان می دهد که مصرف روزانه ترکیب گلوکوزآمین سولفات و کندروئیتین، درد مفاصل ناشی از مصرف داروهای کاهنده استروژن را کاهش میدهد. کندروئتین سولفات در ۲ یا ۳ دز تقسیم شده،به مدت ۲۴ هفته، درد را در خانم های مبتلا به سرطان سینه که تحت درمان با داروهای کاهنده سطح استروژن هستند، کاهش می دهد.

ام اس ام و فواید مصرف آن:

وجود ام اس ام در ترکیب گلوکزآمین + کندروئیتین می تواند به  تاثیرگذاری هرچه بیشتر این محصول کمک کند.از فواید این ترکیب، کاهش دهنده التهاب و درد مفاصل می باشد.همراه بودن ام اس ام با ترکیب گلوکزآمین+ کندروئیتین تاثیرات چشم گیری در ترمیم مفاصل آسیب دیده دارد. از آنجایی که ام اس ام به طور طبیعی به میزان کمی در خون و مایع نخاعی وجود دارد بنابراین برای تامین نیاز بدن، بهتر است از مکمل های خوراکی استفاده شود.

با توجه به توضیحات فوق، بهترین ترکیب در درمان بیماریهای مفصلی وآتروز ترکیب گلوکزآمین+کندروئیتین+ام اس ام بوده که در برخی از مکمل های موجود، هر سه ترکیب وجود دارد و در نتیجه بیشترین اثر را دارا هستند.

گلوکزآمین درچه مواد غذایی یافت میشود؟

  • پوسته و دم سخت پوستانی چون خرچنگ، میگو
  • سیرابی
  • احشاء غضروفی حیوانات

تداخلات دارویی گلوکزامین سولفات با داروهای دیگر

تداخلات دارویی با خطر بالا:
گلوکزامین سولفات باعث افزایش اثر وارفارین شده که می تواند سبب خونریزی شود. مصرف این دو باهم مطلقأ ممنوع است

تداخلات دارویی خطرناک:
گلوکزامین سولفات باعث کاهش اثرات داروهای شیمی درمانی شده در نتیجه در افراد سرطانی منع مصرف دارند.

تداخلات دارویی نیمه خطرناک:
توصیه می شود با استامینوفن مصرف نشود.
مصرف این ترکیب با داروهای ضد دیابت توصیه نمی شود.

نحوه مصرف:

در بیشتر مطالعات بالینی درمان آرتروز، مصرف روزانه ۵۰۰ میلی‌گرم و سه مرتبه در روز (یا)۱۵۰۰ میلی‌گرم و یک بار در روز توصیه شده است.

تزریق به ماهیچه ‌های افراد مبتلا به آرتروز، ۴۰۰ میلی‌گرم از سولفات گلوکزامین و به میزان دو بار در هفته توصیه می شود.

به دلیل اینکه مطالعات درخصوص تاثیر گلوکزآمین بر کودکان صورت نگرفته است، مصرف آن توصیه نمی شود

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *