لوتئین چیست؟

لوتئین به عنوان یک آنتی‌اکسیدان جهت جلوگیری از آسیب های سلولی ناشی از رادیکالهای آزاد همچنین در سلامت چشم و پوست بسیار موثر می باشد. این عنصر در مواد غذایی چون: سبزیجات برگ‌دار و تیره رنگ مانند کلم برگ و کاهو با برگ‌های سبز تیره همچنین در زرده تخم‌مرغ و ذرت نیز یافت می‌شود. این عنصر در  بهبود روند درمان بیماری‌های مهلکی مثل سرطان و تنگی عروق موثر می باشد.

آیا مصرف مواد غذایی ذکر شده به تنهایی نیاز بدن را به این ماده موثر، تامین خواهد کرد؟

در ابتدا جهت آشنایی یشتر با این عنصر لازم است که بدانید، لوتئین یک کاروتنوئید زرد رنگ است که البته در مواد غذایی غیر زرد رنگ نیز وجود دارد.
این ماده ی مفید مورد توجه بسیاری از دانشمندان قرار گرفته، چنان که دکتر فردریک خاچیک استاد ارشد دانشگاه مریلند می گوید (ما معمولا برای پشگیری از امراض در مورد بتاکاروتن حرف می زنیم، کاروتنوئیدی که باعث رنگ نارنجی در هویج می شود. اما حالا در مورد لوتئین می گوییم. لوتئین نیز به اندازه بتاکاروتن و شاید بیشتر از آن بر سلامت انسان تاثیر دارد)

متخصصان بر این باورند که این آنتی اکسیدان قوی می تواند ضد سرطان و ضد پیری باشد. این ماده در بسیاری از موادغذایی وجود دارد بنابراین وارد کردن این ماده بسیار مفید در رژیم غذایی  روزانه به شدت توصیه می شود.  شاید لازم است بدانید با توجه به عدم امکان اندازه گیری میزان ضروری عناصر مفید با خوردن مواد غذایی در بدن قابل تشخیص نمی باشد بنابراین ما توصیه می کنیم برای اطمینان از دریافت میزان مشخص شده و مقدار ضروری دریافت انواع ویتامین ها و عناصر ضروری ،مکمل ها را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید.

میزان مصرف روزانه لوتئین :

متخصصان ۴ تا ۶ میلی گرم مصرف روزانه را توصیه می کنند. در واقع تحقیقات ایالتی در آمریکا نشان داده، به صورت متوسط آمریکائی ها روزانه حدود ۲ میلی گرم لوتئین مصرف می کنند.

شرح زیر، اطلاعات بیشتری در خصوص اهمیت مصرف روزانه لوتئین و طیف فواید این عنصر بیان می کند:

  • محافظت از چشم ها:

از جمله فواید مهم مصرف لوتئین ، پیشگیری و درمان عارضه آب مروارید و پیرچشمی  می باشد که هر دو در سنین بالا در انسانها عارض می شود. لوتئین با به همراه داشتن ) zeaxanthin که یک کاروتنوئید دیگر است) رنگدانه زرد چشم را تشکیل میدهد و باعث جذ نور آبی خورشید که جزء مضر و آسیب رسان نور خورشید است را ه خود جذ می کند. همچنان محققان در حال اثبات این هستند که عملکرد آنتی اکسیدانی لوتئین جهت محافظت از چشم ها در مقابل مضررات اکسیداتیو تحریک شده توسط نور، به شدت تاثیرگذار است.

  • محافظت از قلب:

 بررسی های انجام گرفته در کالیفرنیای جنوبی نشان داده، افرادی که مقدارذخیره  لوتئین بیشتری در بدن داشته اند،افزایشی در گرفتگی پس از ۱۸ ماه، دیده نشده است. در همان تحقیقات ثابت شده است، افرادی که میزان لوتئین کمتری  در بدن داشته اند میزان گرفتگی عروق در آنها افزایش یافته است.
نکته جالب در این تحقیقات نشان داده بود  زمان ی که پزشکان (از طریق جراحی) عروق افرادی را که لوتئین در بدنشان مشاهده شده بود، خارج ساختند طبق نظر دکتر ویل، گلبول های سفید کمتری را جذب کرده بودند که این خود بخشی از فرایند گرفتگی عروق است.

  • حفاظت از مغز:

تحقیقات آزمایشگاهی تغذیه انسانی USDA، در دانشگاه Tufts از اسفناج به عنوان یکی از سوپرفودهایی که مغز شما را هوشیار نگه می دارد یاد می کند. همین امر تاکیدی بر ادعاهای ذکر شده در خصوص مصرف لوتئین داردزیرا  اسفناج حاوی مقادیر زیای از ماده لوتئین میباشد که ظاهرا” از پیری مغز جلوگیری می کند.

  • حفاظت از پوست:

تحقیقات نشان می دهند که مصرف روزانه ۶ تا ۱۰ میلی گرم لوتئین (به همراه مواد مغذی دیگر) آنتی اکسیدان کافی جهت کاهش میزان آسیبهای اکسیداتیو پوست را فراهم می سازد.

  • خواص ضدسرطانی:

گرچه مطالعات جامع تری پیش روست، اما گمان می رود لوتئین باعث افزایش مرگ سلول های سرطانی می شود. همچنین عامل کاهش رشد رگ های خون رسان به سلولهای سرطانی است وممکن است تغییراتی در روش ترمیم DNA به وجود آورد.

  • موثر در سلامت ریه ها:

 انتایج تحقیقاتی در دانشگاه ایالتی نیویورک در بوفالو نشان داده است که تامین بدن به میزان لازم از عنصر لوتئین، می تواند حداقل یک الی دو سال ریه فرد را نست به افرادی که میزان کمتری از لوتئین را ذخیر دارند جوانتر نگه دارد . با توجه به همین تحقیقات می توان مصرف لوتئین را ه افراد سیگاری توصیه کرد.

  • ضد آرتروز:

طبق آمار موسسه ملی سلامت، افرادی که لوتئین بیشتری مصرف کرده اند حدود ۷۰% کمتر به آرتروز زانو مبتلا هستند.

چه کسانی به لوتئین نیاز دارند؟

با توجه به توضیحات فوق می توان اینطور نتیجه گرفت که:  افراد سیگاری، بیماران سرطانی،اشخاصی که اعتیاد به الکل دارند،افرادی با بیماری های چشمی ناشی از عوارض کهولت سن مانند آب مروارید یا خشکی چشم،افرادی که به سلامت پوست خود اهمیت میدهند و به طور کلی افرادی که بیشتر در معرض آسیبهای اکسیداتیو و رادکالهای آزاد ناشی از آلودگی هوا، تغذیه نامناسب، استرس و اشعه خورشید می باشند، میتوانند از لوتئین به عنوان یک گزینه ضروری و موثر در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنند.

منبع مقاله

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *