روشی برای بررسی وجود سرطان در دهانه رحم در زنان “تست پاپ اسمیر” است.

در تست پاپ اسمیر (Pap smear) ، سلولهایی از دهانه رحم جمع آوری شده و به آزمایشگاه فرستاده میشود. شناسایی زود هنگام سرطان دهانه رحم که با آزمایش پاپ اسمیر ممکن میشود، احتمال موفقیت درمان را بسیار بیشتر میکند. همچنین در پاپ اسمیر میتوان تغییراتی در سلولهای دهانه رحم را که نشان میدهند در آینده سرطان ایجاد میشود (پیش سرطانی) شناسایی کرد. شناسایی این سلول های غیر طبیعی اگر زود انجام شود از بروز سرطان دهانه رحم جلوگیری میکند.

چرا تست پاپ اسمیر انجام می شود؟

پاپ اسمیر آزمایش غربالگری سرطان دهانه رحم است و معمولا همراه با معاینه لگن انجام می شود. در زنان بالای 30 سال این تست ممکن است همراه با تست ویروس پاپیلومای انسانی (Human Papilloma Virus) که به اختصار به آن ویروس HPV گفته می شود انجام شود. اچ پی وی یک عفونت مقاربتی است و میتواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.

چه کسانی باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند؟

متخصص زنان به شما میگوید چه زمانی برای آزمایش پاپ اسمیر بیایید و چند وقت یک بار این کار را انجام بدهید. به طور کلی این ازمایش از 21 سالگی توصیه میشود.

 • ایمنی بدنتان در اثر شیمی درمانی یا پیوند عضو کاهش یافته است.
 • کسانی که HPV مثبت دارند.
 • زنانی که بالای 21 سال دارند و رابطه جنسی ندارند نیاز به انجام این آزمایش ندارند و زنانی بالای 21 سال دارند هم باید هر 3 سال یک بار این آزمایش را انجام دهند.

تست پاپ اسمیر چند وقت یک بار باید تکرار شود؟

معمولا توصیه میشود زنان بین 21 تا 65 سال، هر سه سال یک بار این تست را انجام بدهند. زنان بالای 30 سال در صورتی که تست HPV  را نیز انجام میدهند، میتوانند هر 5 سال یک بار برای پاپ اسمیر مراجعه کنند یا به جای پاپ اسمیر، تست HPV را انجام بدهند.

اگر یک یا چند مورد از عوامل زمینه ساز سرطان دهانه رحم را دارید ممکن است  به دفعات بیشتری جهت تکرار تست احتیاج داشته باشید.

 عوامل زمینه ساز سرطان دهانه رحم عبارتند از:

 • قرار گیری در معرض دی اتیل استیل بسترول پیش از تولد
 • عفونت اچ آی وی (بیماری ایدز)
 • ضعف سیستم ایمنی به علت پیوند عضو، شیمی درمانی یا مصرف طولانی مدت کورتون (کورتیکواستروئید)
 • سابقه استعمال سیگار

چه افرادی نیاز به آزمایش پاپ اسمیر ندارند؟

در برخی شرایط نیازی به ادامه آزمایش پاپ اسمیر وجود ندارد:

 • پس از برداشتن رحم (هیسترکتومی) :پس از برداشتن کامل رحم (که طی آن کل رحم و دهانه رحم برداشته میشود) نیازی به پاپ اسمیر ندارید. اگر علت هیسترکتومی شما یک بیماری غیر سرطانی مانند فیبروم بوده است ممکن است بتوانید پاپ اسمیر منظم را قطع کنید اما اگر این درمان برای بیماری سرطانی یا پیش سرطانی دهانه رحم انجام شده باشد ممکن است توصیه شود تست را به شکل منظم ادامه دهید.
 • سن بالا: معمولا پزشکان اتفاق نظر دارند که زنان بالای 65 سال اگر در آزمایشهای پاپ اسمیر قبلی هیچ علائمی از سرطان نداشته اند، میتوانند غربالگری را ادامه ندهند.

خطرات و عوارض تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر یک روش غربالگری بی خطر و مطمئن برای سرطان دهانه رحم است اما عاری از خطا نیست. این امکان وجود دارد که تست نتیجه منفی کاذب بدهد یعنی نشان بدهد هیچ ناهنجاری وجود ندارد در حالی که سلولهای غیر طبیعی وجود دارند. نتیجه منفی کاذب به این معنی نیست که اشتباهی رخ داده است.

عواملی که میتوانند به نتیجه منفی کاذب منجر شوند عبارتند از:

 • کافی یا مناسب نبودن برداشت سلولها
 • کم بودن تعداد سلول های غیر طبیعی
 • خون یا سلولهای التهابی مانع مشاهده سلولهای غیر طبیعی شده اند

نکته: اگر چه این امکان وجود دارد که سلولهای غیر طبیعی شناسایی نشوند اما خوشبختانه چند سال طول میکشد تا سرطان دهانه رحم ایجاد شود بنابراین اگر یک تست نتواند وجود سلولهای غیر طبیعی را شناسایی کند تست بعدی احتمالا میتواند.

نتایج تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر وجود سلولهای مشکوک را هشدار میدهد.

نتیجه نرمال

اگر سلول های دهانه رحم نرمال باشند به شما گفته می شود نتیجه منفی است. در این صورت همه چیز طبیعی بوده ولی لازم است تست بعدی را به موقع انجام بدهید.

نتیجه غیر طبیعی

اگر سلولهای غیر طبیعی مشاهده شوند به شما گفته میشود نتیجه مثبت است. این به معنی سرطان دهانه رحم نیست بلکه باید نوع سلولهای شناسایی شده بررسی شود.

 • سلول های سنگفرشی تغییر شکل یافته یا آتیپیکال با اهمیت نامشخص ASCUS –  Atypical squamous cells of  undetermined significanceسلول های سنگفرشی باریک و مسطح هستند و در سطح دهانه رحم ساله رشد می کنند. در موارد ASCUS، پاپ اسمیر سلول های سنگفرشی را کمی غیر طبیعی نشان میدهد اما این تغییرات به وضوح وجود سلولهای پیش سرطانی را تایید نمی کنند. در تست پاپ اسمیر بر پایه مایع دکتر نمونه را برای بررسی وجود ویروس هایی که به تغییرات سرطانی شناخته شده هستند (مانند برخی انواع ویروس پاپیلومای انسانی) بررسی می کند. اگر هیچ ویروس پرخطری نباشد سلولهای غیر طبیعی دیده شده جای نگرانی ندارند اما اگر ویروسی دیده شود باید آزمایشهای بیشتری صورت بگیرد.
 • ضایعات سنگفرشی داخل اپی تلیال (Squamous intraepithelial lesion).این اصطلاح برای بیان وجود سلولهایی که ممکن است پیش سرطانی باشند، استفاده میشود. اگر تغییرات درجه پایین باشد، یعنی اندازه، شکل و سایر مشخصه های سلولها نشان دهنده این است که اگر ضایعه پیش سرطانی وجود دارد احتمالا سالها طول میکشد تا به سرطان تبدیل شود اما اگر تغییرات درجه بالا باشند احتمال این که ضایعه سریعتر به سرطان تبدیل شود زیاد است.
 • سلول های گلاندولار یا غده ای تغییر یافته :(Atypical glandular cell). سلول های غده ای مخاط تولید می کنند و در سوراخ دهانه رحم و داخل رحم رشد میکنند. سلولهای غده ای تغییر یافته ممکن است کمی غیر طبیعی به نظر برسند اما مشخص نیست آیا سرطانی هستند یا نه. آزمایشهای بیشتری برای پی بردن به علت غیر طبیعی بودن آنها و اهمیت آن لازم است.
 • سلول های آدنوکارسینوم یا سرطان سلول سنگفرشی: سلولهای جمع آوری شده در پاپ اسمیر به شکلی غیر طبیعی است که پاتولوژیست تقریبا مطمئن است سرطان است. سرطان سلولهای سنگفرشی به سرطانهایی گفته میشود که در سلولهای سطح واژن یا دهانه رحم وجود دارند. در صورتی که جواب پاپ اسمیر نرمال نباشد احتمالا با روشی به نام کولپوسکوپی باید بافت های اطراف دهانه واژن، واژن و دهانه رحم بیشتر بررسی شوند.

شرایط لازم برای تست پاپ اسمیر

پیش ازین رعایت شرایط متعددی برای انجام پاپ اسمیر توصیه می شد ولی مطالعات جدید نشان دهنده این می باشد که به کمک محلولهای جدیدی که برای پاپ اسمیر بکار می رود تنها شرط لازم برای صحت تست عدم وجود خونریزی می باشد.

با توجه به شیوع بالای ویروس زگیل تناسلی و ریسک بالای سرطانزایی این ویروس توصیه اکید پزشک به انجام تست HPV همراه با پاپ اسمیر در سنین بالای ٣٠سال می باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *