تعریف ناتوانی جنسی:

ناتوانی جنسی یا اختلالات جنسی یا حتی در برخی موارد اختلال جنسی واژه‌هایی همسان هستند که نشان دهنده دوری هر فرد از فعالیت جنسی طبیعی است.

 برخی از دلایل ناتوانی جنسی:

 • عدم تحریک یا تمایل فرد به رابطه جنسی؛
 • عدم عملکرد فیزیکی در رابطه جنسی؛
 • عدم لذت جسمی یا احساسی (از جمله درد) در رابطه جنسی؛
 • ناتوانی در ارگاسم و کنترل آن

افرادی که به دلایل مختلفی دچار ناتوانی جنسی هستند، اغلب نمی‌توانند به طور کامل از رابطه جنسی خود لذت ببرند. متاسفانه اکثر کسانی که در مراحل مختلف زندگی خود با چنین مشکلاتی مواجه هستند، تجربه ناخوشایندی دارند و نسبت به این موضوع احساس شرم می‌کنند. اما نگران نباشید زیرا روش‌های گسترده و متعددی برای درمان اختلالات جنسی وجود داشته که اکثر مردم را قادر به غلبه بر این مشکل می‌سازد.

(فقط به عنوان یک توصیه: به خاطر داشته باشید که اگر این موضوع را یک مشکل بزرگ بدانید، ممکن است غیر قابل حل به نظر برسد)

علل ناتوانی جنسی

لازم به ذکر است  که ناتوانی جنسی برای هر فرد و با توجه به شرایطی که تجربه می‌کند، متفاوت است. مشکلات جنسی می‌تواند شامل ترکیبی از مسائل جسمی و روانی باشد. گاهی این اختلالات جنسی ناشی از مشکلات زندگی ما مانند: استرس، اضطراب و افسردگی، مشکلات ارتباطی یا شیوه زندگی ناسالم می باشد. در هر صورت نتیجه این عوامل در کنار یکدیگر باعث می‌شود که فرد، چه زن یا مرد زندگی جنسی مطلوب و لذت بخشی  نداشته باشد.

مشکلات جنسی چه عواقبی دارند؟

متاسفانه مشکلات جنسی بسیار رایج هستند و اکثر مردان و زنان در زندگی خصوصی خود ممکن است آنها را تجربه کنند. برای برخی از افراد ممکن است این مشکلات فقط مربوط به ابتدای شروع دوران جنسی خود بوده و برای برخی دیگر ممکن است در طولانی مدت ادامه پیدا کند. این مشکلات اگر به طور مداوم بر توانایی شما در لذت بردن از رابطه جنسی تأثیر بگذارد، یک عامل نگران‌کننده محسوب می‌شود. بنابراین اکثر پزشکان و متخصصین، به افرادی که در چنین شرایطی هستند توصیه می‌کنند که نسبت به این موضوع حساس و به دنبال راهکار درمان ناتوانی جنسی خود باشند.

کدام نوع از مشکلات جنسی، مختصص زنان است؟

مشکلات جنسی در زنان نسبت به مشکلات جنسی در مردان متفاوت هستند و حدود نیمی از جمعیت زنان با این مشکلات مواجه می‌شوند. مشکلات اصلی زنان شامل  مشکلات ارگاسم، کمبود میل جنسی و یا از دست دادن میل و همچنین درد در هنگام رابطه جنسی می‌شود. برای آشنایی بیشتر آنها را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

مشکلات ارگاسم:

مشکلات ارگاسم مربوط به تجربیات شخصی و لذت جنسی زنان است. برای بسیاری از زنان، ارگاسم هدف نهایی آنها از رابطه جنسی نیست آنها در هر حالتی بدون داشتن ارگاسم هم می‌توانند از رابطه جنسی خود لذت ببرند. این در حالی است که برخی دیگر از زنان لذت جنسی خود را بر مبنای رسیدن به ارگاسم پایه گذاری می‌کنند و به هنگام نرسیدن به این نقطه، به اصطلاح از ناتوانی جنسی رنج می‌برند.

هیچ دلیل فیزیکی خاصی وجود ندارد که علت نرسیدن یک زن به اوج لذت جنسی را توجیه کند. در حالت معمول و درحالتی که یک زن در شرایط سلامت جسمی و روحی مناسب قرار داشته باشد، به شکل منظم در طول رابطه جنسی خود می‌تواند اوج لذت را تجربه کند و به اصطلاح به ارگاسم برسد. به طور کلی زنانی که مشکلات ارگاسم را تجربه می‌کنند، در دو گروه اولیه و ثانویه قرار می‌گیرند. گروهی که دارای مشکلات ارگاسم اولیه هستند، هیچگونه ارگاسم را تجربه نمی‌کنند. اما گروه دوم کسانی هستند که یک بار ارگاسم را تجربه کرده و در طول رابطه جنسی به ارگاسم دوم نمی‌رسند.

کاهش میل جنسی:

کاهش میل جنسی به صورت از دست دادن تمایل به رابطه جنسی و لذت بردن از آن است. این موضوع می‌تواند به طور موقت (مثلاً به علت استرس یا حاملگی) باشد. اما ممکن است برخی از زنان این مشکل را در طولانی مدت داشته باشند و زندگی آنها را تحت تأثیر قرار دهد. برای این ناتوانی جنسی در زنان علل‌های مختلفی وجود دارد:

 • عوامل فیزیکی: مانند اختلالات هورمونی، یائسگی، دیابت، نوع خاصی از دارو، خستگی، مصرف الکل یا مواد مخدر
 • عوامل روانشناختی: مانند افسردگی، استرس، مشکلات ارتباطی یا تجربه نامناسب جنسی قبلی که منجر به آسیب دیدگی( چه از لحاظ روحی چه از لحاظ فیزیکی)شده باشد.

رابطه جنسی دردناک:

رابطه جنسی دردناک که از لحاظ پزشکی تحت عنوان dyspareunia شناخته می‌شود، شامل ایجاد درد در طول رابطه  یا بعد از آن می‌شود. رابطه جنسی درد ناک می‌تواند منجر به درد جسمی ، مانند آسیب قبلی به واژن یا یک وضعیت پزشکی خاص یا عدم استفاده از روان کننده‌ها یا تحریک شدن زن.می باشد. رابطه جنسی دردناک معمولاً بعد ازدوران یائسگی رایج است، زیرا دیواره واژن در اثر کاهش استروژن بدن، خشک می‌شود. زنان همچنین ممکن است رابطه جنسی دردناک را در نتیجه پدیده vaginismus تجربه کنند که مربوط به سفت شدن عضلات واژن بوده و مقاربت نفوذی را دشوار می‌کند.

پدیده واژینیسم زمانی رخ می‌دهد که زنان سابقه رابطه روانی منفی از رابطه‌های جنسی قبلی خود داشته باشند یا یک پدیده دردآور برای آنها رخ داده باشد. این مشکل در حالت‌های زیر رواج دارد:

 • قبلاً رابطه جنسی نداشته باشد
 • نسبت به رابطه جنسی شناخت نداشته باشد
 • یک تجربه جنسی روانی وناخوشایند داشته باشد
 • در روابط جنسی خود دچار مشکل شود
 • در قسمت واژن خود درد داشته باشد
 • به بیماری آندومتریوز مبتلا باشد
 • در گذشته رابطه جنسی دردناک داشته باشد.

اقداماتی برای درمان ناتوانی جنسی در زنان:

درمان اختلالات جنسی تا حدود زیادی به مسائل جنسیتی بستگی دارد. شما باید با پزشک خود و یا شخصی که مسئول انجام مسائل بهداشتی جنسی است، در این مورد صحبت کنید و تجربیات خود را در شرایط مختلف در اختیار آنها قرار دهید. این اشخاص ممکن است در مورد انجام آزمایشات مختلف یا در مورد روابط جنسی از شما سوالاتی بپرسند که باید به طور دقیق به آنها پاسخ دهید. همچنین ممکن است توسط آنها آزمایشاتی برای بررسی شرایط فیزیکی و روانی شما توصیه شود که حتماً باید انجام شوند.

اگر علت ناتوانی جنسی شما فیزیکی باشد، ابتدا باید از لحاظ شرایط  پزشکی مورد درمان اولیه قرار گیرید. از این مرحله به بعد، متخصص تمرکز خود را بر روی بحث روانکاری مناسب داخل واژن و تحریک جنسی قرار می‌دهد. آن‌ها همچنین ممکن است به شما پیشنهاد استفاده از روان کننده‌های شیمیایی در داروخانه‌ها را بدهند که به کاهش خشکی داخل واژن کمک می‌کند. همچنین برخی داروها یا روش‌های پزشکی به شما پیشنهاد شود که انعطاف پذیری بخش داخل واژن را افزایش داده و از این طریق به سهولت این امر به شما کمک می کند.

نقش کمبود استروژن در اختلالات جنسی زنان:

کمبود استروژن یکی از مواردی است که باعث ایجاد اختلالات جنسی در زنان می‌شود. برای زنان با سطح استروژن پایین، پزشک می‌تواند کرم موضعی یا حتی هورمونهای جایگزین را برای کمک به آنها تجویز کند. برای کسانی که مبتلا به واژینیسم هستند، پزشکان استفاده از dilators را پیشنهاد می‌دهند که رابطه جنسی را برای آنها آسان تر می‌کند. این ابزارها به شکل استوانه‌ای و در اندازه‌های مختلف هستند که شما هر چند دقیقه می‌توانید آنرا داخل واژن استفاده و تا زمان انبساط عضلات واژن،به این کار را ادامه دهید.

نقش مشاوره در رفع مشکل ناتوانی جنسی :

در بسیاری از موارد، مشاوره درمانی یا مشاوره روانشناسی یک درمان بسیار مفید برای اختلالات جنسی است. بسیاری از انواع ناتوانیهای جنسی در مردان و زنان، مثال‌هایی از عوامل روانشناختی مانند افسردگی یا آسیب‌های قبل از رابطه جنسی هستند. به همین دلیل مسائل روانشناختی اغلب می‌تواند مشکلات ما را حل کند. دراین مورد ممکن است پزشک موارد زیر را توصیه کند:

 • مشاوره روانشناختی در مورد روابط جنسی
 • درمان شناختی رفتاری
 • تمرین تمرکز با تکنیک‌های ذهنی.

بدون شک سلامت جسمی با رضایت احساسی و روانی در ارتباط است و به همین دلیل مراقبت از سلامت روان بسیار مهم است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *