یکی از گیاهان نیروزا و مقوی که شهرت زیادی در جهان دارد “جینسینگ” می باشد، که بهتر است آنرا “گیاه جوانی” یا “نوش دارو” بنامیم. آمپول خوراکی رد جینسینگ  حاوی 200 میلیگرم جینسنگ قرمز کره ای و 200 میلیگرم گاسترودیاالاتا خشک شده میباشد.

این گیاه دارای گلوکوزیدهای استروئیدی به نام پاناکیلون، یک ساپونین به نام پاناکسوزید یا پاناکسین، مواد صابونی، یک اسانس روغنی فرار به نام پاناسین و یک هورمون و ویتامین بی و ویتامین دی، ترکیبات استیلنی، استرول ها و سرانجام یک گلوکوزید به نام جینسینگ می باشد. علاوه بر این جینسنگ سرشار از ویتامین‌های آ ، ب6 و زینک است.

شواهد مستند نشان می‌دهد که گیاه جینسینگ دارای آثار متعدد فارماکولوژی از جمله دارای اثر ضد خستگی (تقویت کننده قوای جسمی و فکری) و افزایش دهنده میل جنسی می‌باشد. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند که بسیاری از اثرات ضد خستگی جینسینگ مربوط به اثر محرک جینسینگ روی سیستم اعصاب مرکزی است.
از جینسنگ در طب سنتی برای درمان دیابت، تقویت قوای جسمی و جنسی و نیز به عنوان مکمل غذایی استفاده می‌شود. در طب نوین نیز مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از جینسنگ به عنوان مکمل غذایی باعث بهبود کیفیت زندگی شده‌ است که می‌تواند به خاطر خاصیت ضد التهابی جینسنوزایدها و اثر آن‌ها در مقابله بهتر بدن با استرس باشد. برای درمان سرطان نیز این گیاه بسیار توصیه می‌شود.
جینسینگ را به عنوان یک عامل پیشگیری کننده و نیز اعاده کننده و کارا به منظور افزایش ظرفیت جسمانی و ذهنی و روانی تأئید کرده و نقش بسزای آن را به منظور کمک در بهبود عوارضی چون ضعف، ناتوانی، از دست دادن تمرکز در طول دوره نقاهت مورد توجه قرار داده است.

موارد استفاده:

 • تقویت کننده قوای جنسی
 • کمک به بهبود عملکرد فعالیت های ذهنی و فیزیکی
 • کمک به تقویت سییستم ایمنی و کاهش ضعف و ناتوانی بدن
 • کمک به افزایش اکسیژن رسانی به سلولها و بافتها
 • ارتقاء سم زدایی
 • کمک به بدن برای حفاظت در مقابل تشعشعات و مواد شیمیایی

 

مکانیسم عملکرد جنسینگ

جینسینگ یک گیاه چند ساله از خانواده Araliaceae ، گونه ای از تیره Panax و یک گیاه دارویی با ارزش در آسیای شرقی است که در دهه گذشته محبوبیت زیادی در غرب پیدا کرده است. جینسنوزیدها که ساپونین های جینسینگ نیز نامیده می شوند ، از مواد دارویی فعال جینسینگ هستند. 3 درصد جینسنوزید است که – ریشه جینسینگ حاوی 2 Rg1 ، Rc ، Rd ، Re ، Rb1 ، Rb2 و Rb0 از نظر کمی مهمترین آنها هستند .

اثر آنتی اکسیدانی

نشان داده شده است که گونه های اکسیژن واکنش پذیر (ROS) نقشی اساسی در تشکیل پلاک آترواسکلروتیک دارند و در آسیب های مختلف عروقی نقش دارند. مطالعات گسترده ای در مورد اثرات محافظتی جینسینگ در برابر آسیب رادیکال های آزاد بر روی اندوتلیوم عروقی انجام شده است . در یک مطالعه، جینسنوزیدها با افزایش همزمان 6 کتو-پروستاگلاندین F1a و کاهش پراکسیداسیون لیپید از آسیب مجدد جریان خون میوکارد محافظت می کنند و همچنین اندوتلیوم ریوی و آئورت را در برابر آسیب رادیکال های آزاد ناشی از الکترولیز محافظت می کنند . ثابت شده است که جینسنوزیدها از طریق افزایش آنزیم های آنتی اکسیدانی داخلی و عملکرد به عنوان پاک کننده رادیکال های آزاد ، اثرات محافظتی دارند که به توانایی آنتی اکسیدانی آنها نسبت داده می شود .

تاثیر در سیستم اندوتلیال نیتریک اکسید سنتاز

اخیراً ، مشخص شده است که داروهای ضد ویروسی بسیار فعال (HAART) ممکن است باعث اختلال عملکرد وازوموتور ، downregulation نیتریک اکسید سنتاز اندوتلیال (eNOS) و تنش اکسیداتیو عروق خوک و سلولهای اندوتلیال انسانی شوند ، در حالی که جینسنوزیدها ، می توانند به طور موثری جلوی این موارد را بگیرند .

تاثیر بر روی گیرنده های مهم بدن

از جینسنوزیدها به عنوان لیگاند گیرنده ها استفاده شده است و فعالیت ها و مکانیسم های آنها بررسی شده است . برخی از جینسوزید ها به عنوان لیگاندهای عملکردی گیرنده گلوکوکورتیکوئید (GR) و گیرنده آندروژن نشان داده شد . آنها به عنوان آگونیست عمل کرده و باعث هجوم سریع یون و تولید NO در سلولهای اندوتلیال می شوند .

آثار درمانی

 • در مدل های حیوانی ، جینسینگ قادر است تجمع پلاکت ها را کاهش دهد. این عمل مهاری ممکن است با افزایش سطح cAMP پلاکت ، کاهش تولید و آزاد سازی ترومبوکسان A2 و مهار تولید پروستاسیکلین (PGI2) ایجاد شود.
 • تاخیر در تشکیل پلاک آترواسکلروتیک آئورت
 • کاهش آسیب اکسیداتیو
 • آثار ضد قند خون
 • مطالعات حیوانی نشان داد که جینسنوزید Rb1 باعث افزایش جذب گلوکز به گلبول های قرمز به روشی وابسته به دوز می شود ، در حالی که یک جینسنوزید دیگر Rb2 باعث افزایش فعالیت آنزیم های گلیکولیتیک محدود کننده میزان ترشح انسولین و دفع گلوکز می شود .
 • بعضی از جینسنوزیدها باعث ترشح گلوتامات در پایانه های عصبی در مغزمی شوند . همچنین نشان داده شده است که تأثیرات مفیدی بر سیستم عصبی مرکزی ، به ویژه عملکرد شناختی مانند یادگیری و حافظه دارند.
 • Rg1 یک اثر محافظتی در آسیب ریه ناشی از گلوتامات در موش ها دارد ، که نشان دهنده کاربرد بالینی آن در برخی بیماری های ریوی مرتبط با سمیت گلوتامات است.
 • Rd از راه خوراکی دارای یک فعالیت کمکی ایمونولوژیکی است و با تنظیم تولید و بیان ژن سیتوکین Th1 و سیتوکین Th2 پاسخ ایمنی Th1 و Th2 ایجاد می کند.

کاربرد های درمانی

جینسینگ یکی از رایج ترین محصولات طبیعی است که دارای تعدادی اثرات دارویی از جمله فعالیت های تعدیل سیستم ایمنی، ضد التهاب و ضد تومور است.

به عنوان مثال ، مطالعات بالینی در مورد اثرات مکمل های جینسینگ نشان داد که جینسینگ ، که به درمان متداول دیابت اضافه می شود ، و در کنترل قند خون با کاهش احتمال هایپرگلیسمی بعد از غذا، بدون ایجاد هیپوگلیسمی قبل از غذا ،که در بیماران دیابتی نوع II بسیار مسئله ی مهمی است، به طور قابل توجهی موثر واقع شده است درمان مردان ناتوان با اختلال نعوظ (ED) با رد جینسینگ کره ای (KRG) به طور موثر. از نظر بالینی ، از جینسینگ به طور مکرر همراه با شیمی درمانی برای کاهش عوارض جانبی داروهای ضد سرطان استفاده شده است.

علاوه بر این ، آزمایشات بالینی مزایای درمانی خاصی از جینسینگ را در درمان فشار خون بالا ، تضعیف فرآیندهای آترواسکلروتیک و بهبود عملکرد قلب نشان داده اند.

منبع:

Ginseng Compounds: An Update on Their Molecular Mechanisms and Medical Applications

Jian-Ming Lü, Qizhi Yao, and Changyi Chen*__

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید