لزوم مصرف مکمل غذایی چیست؟

مصرف مکمل غذایی

انسان برای تامین احتیاجات فیزیولوژیک و ذاتی خود نیازمند غذا می باشد و این عامل تاثیر بسزایی دربقای زندگی و طول عمر دارد. تغذیه صحیح نه تنها رشد ونمو را میسر ساخته و موجب تندرستی و طول عمر می گردد، بلکه با تاثیر بر روی اعصاب و روان سبب رشد فکری می گردد.

 

تمام موجودات زنده، خواه انسان باشند یا یک حیوان و یا حتی یک موجود بسیار کوچک ذره بینی مانند میکروب، برای ادامه زندگی احتیاج به غذا دارند. از طرفی هر روز تعدادی از سلولهای بدن می میرند و باید سلولهای تازه جایگزین آنها شوند. برای این منظور باید سلولها مواد لازم را از غذا بدست آورند. همچنین حفظ گرمای طبیعی بدن (که در موقع سلامت همیشه ثابت است)، حرکات بدن، قدرت کار و فعالیت انسان و دستگاه تنفس و قلب، رشد روزانه مو و ناخن، مبارزه با میکروبها و عوامل بیماری زا و حتی کارهای فکری هم در اثر دریافت کافی مواد غذایی می باشد.
.

پروتئین، چربی ها، کربوهیدرات ها، ویتامین ها، مواد معدنی و آب جزء مواد غذایی هستند که جهت تامین رشد و سلامت سلولهای بدن مورد نیازهستند. این مواد دردستگاه گوارش تجزیه شده وجذب می گردند و برای تامین نیارهای حیاتی بدن مورد استفاده سلولها قرار می گیرند.
.

مواد قندی و نشاسته ای (کربوهیدرات ها) و مواد چربی انرژی زاهستند و انرژی روزانه را تامین میکنند، مواد پروتئینی جهت نگهداری و ترمیم بافتها و ساختن بافتهای جدید لازم اند، ویتامینها، مواد معدنی و آب انرژی زا نیستند)کالری ندارند( ولی برای رشد طبیعی مورد نیاز می باشند. دریافت ناکافی آنها باعث اختلال در رشد، بروز مشکلات خونی وعدم استحکام استخوانها میشود.
.

همه ما غذا می خوریم اما گاهی به آنچه به راستی سلولهای ما به آن نیاز دارند بی توجه هستیم. امروزه تغییر شرایط زندگی و استفاده زیاد از فست فودها، غذاهای آماده و کنسروها موجب شده است که ریز مغذی ها به قدر کافی در اختیار افراد قرار نگیرد. با اینکه به این مواد به میزان بسیار کم مورد نیاز است، ولی وجود آنها برای انجام اعمال حیاتی بدن بسیار ضروری می باشد و کمبود آنها به دلیل مشاهده نشدن، گرسنگی پنهان یا گرسنگی سلولی نامیده می شود.
.

فقر آهن و کم خونی های ناشی ازآن، کمبود کلسیم و پوکی استخوان، کمبود روی و اختلالات ناشی از آن بویژه کوتاه قدی، کمبود ویتامین A و اختلالات بینایی ، کمبود ید و اختلالات تیروئیدی و … مواردی از گرسنگی سلولی و یا کمبود ریز مغذی هایی می باشند که در کشور ما نیز بسیار شایع بوده و گاهی حتی در افرادی که احساس می کنند دارای رژیم غذایی متعادلی هستند، نیز دیده می شود.
.

حال علت چیست و چه باید کرد؟
عدم برخورداری از یک تغذیه متعادل، متنوع و متناسب، کمبود مواد مغذی در خاکهای کشاورزی، روشهای نامناسب نگهداری، فرآوری و طبخ مواد غذایی، آلودگی هوا، داروهای مصرفی، شیوع بیماریهای انگلی و … همه و همه سبب عدم تامین نیاز بدن به ریز مغذی ها از طریق مواد غذایی شده و لزوم استفاده از مکمل های حاوی انواع ویتامین و املاح معدنی را جهت حفظ سلامت و عملکرد بدن و پیشگیری از اختلالات ناشی از کمبود ریز مغذی ها نشان می دهد.
.

.
.
بازگشت به صفحه مقالات

به اشتراک بگذارید
 ایـنـســتـاگـرام مــااینستاگرام
WhatsApp پیام در واتساپ 09211924310