با گذشت زمان اکثر ما با ریزش مو در روی سر مواجه می شویم. تغذیه نامناسب، اضطراب، تغییرات هرمونی و حاملگی همگی می توانند به بالا بردن میزان ریزش مو در سطوح بالا کمک کنند. راه مناسب برای مبارزه با این ریزش مو استفاده از هیراکتیواتور به عنوان بخشی از رژیم غذایی متعادل می باشد. این محصول مملو از آمینو اسیدها می باشد که با املاح و ویتامینهای موثر بر سلامت مو غنی شده است و که برای ساختن پروتئین هایی که در ارتقاء براقی و تقویت و سلامت مو موثر می باشند.

تغذیه ناکافی و فقیر از مواد مغذی، استرس، تغییرات هورمونی و آلودگی هوااز جمله عواملی هستند که ریزش و نازك شدن موها را تشدید می کنند .بهترین راه پیشگیری از ریزش و نازك شدن موها تغذیه متعادل میباشد.زیرا موها جهت حفظ ساختمان و ضخامت خود به ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و سایر مواد مغذی در دوران های مختلف زندگی خودنیاز دارند.کپسول هیراکتیواتور حاوی مجموعه ای از اسیدهای آمینه، ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است که با مصرف آنها از ریزش مو جلوگیری شده و باعث بهبود بافت و افزایش مو شده و همچنین سبب بهبود رنگ و درخشندگی مو نیز می شود. و در تامین سلامت مو بسیار موثر عمل می کند. ترکیبات موجود در این محصول به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم نقش خود را در سلامت مو ایفا کرده و علاوه بر این می توانند تاثیر یکدیگر را تقویت نمایند.

عملکرد ال- آرژنئین در هیراکتیواتور: ال آرژنین یک آمینواسید ضروری مشروط است. بدین معنا که تحت شرایط خاصی در بدن این آمینواسید ضروری جلوه می کند که از این میان می توان به دوره رشد سریع بدن، بارداری و دوران پس از آسیب دیدگی اشاره کرد.
مکمل آرژنین به عنوان یک متسع کننده (گشاد کننده) رگ های خونی عمل می کند. گشادترشدن رگ ها به تسهیل پمپ خون عضلانی بیشتر و در عین حال انتقال اکسیژن و موادغذائی بیشتر به داخل سلولها می شود.

عملکرد سیستئین در هیراکتیواتور: اسید آمینه ای است که در تشکیل پروتئین در بدن، متابولیسم انرژی، سنتز اسیدهای چرب، تکثیر سلول های ایمنی وتقویت سیستم ایمنینقش دارد این اسیدآمینه یکی از ترکیبات اصلی موجود در پوست، موو ناخن ها بوده و باعث افزایش ضخامت ساقه مو و تحریک رشد مو می شود.از دیگر اثرات آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کمک به تامین سلامت پوست
  • توقف درریزش مو و کمک به رشد مو
  • کمک به بهبود زخمها
  • تقویت سیستم ایمنی

دارای نقش اساسی در تولید کلاژن که درنتیجه در ایجاد خاصیت الاستیکی پوست و ایجاد استحکام ناخن و مونقش دارد. حدود 10 الی 14درصد پوست و مو از سیستئین ساخته شده است.

عملکرد متیونین در هیراکتیواتور: یك اسیدآمینه ضروری است با خواص قوی آنتی اکسیدانی ومنبع غنی سولفور، که از اختلالات مربوط به مو، پوست و ناخن جلوگیری یكند .این اسید آمینه ضروری از نازك شدن تارهای مو جلوگیری کرده و سبب بهبود رشد مو می گردد.

عملکرد عصاره چای سبز در هیراکتیواتور: تحقیقات اخیر نشان می دهد که عصاره چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های فراوان است که از بدن در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کند. رادیکال های آزاد عامل اصلی پیری سریع و ابتلا به بیماری های حاد هستند. قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا، دود سیگار و نور شدید خورشید تعداد رادیکال های آزاد را افزایش می دهد، اما آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز نه تنها حافظ سلامتی هستند، بلکه باعث جوان ماندن پوست شما نیز می باشند. چای سبز با حفاظت از پوست در برابر رادیکال‌های آزاد و کاهش التهاب پوست با بلوکه کردن اشعه‌ یو وی عمل می‌کند. افرادی که از بیماری های پوستی مانند پسوریازیس ، روزاسه و شوره سر که هر سه ناشی ازتورم هستند، رنج می برند، می توانند بهترین استفاده را از خاصیت ضد التهابی چای سبز ببرند.

عملکرد ویتامین سی در هیراکتیواتور: ویتامین سی با تحریک گردش خون بهتر در مویرگ های پوست سر، موجب حفظ سلامت آن می شود و داشتن پوست سر سالم و مهیا برای رشد موها، از عوامل مهم تقویت و تسریع رشد موها محسوب می شود. در ضمن این ویتامین از آسیب های مو نیز جلوگیری می کند.

عملکرد ویتامین ایی در هیراکتیواتور:  ویتامین ای یک ماده آنتی اکسیدان است که هم باعث بهبود خونرسانی به ریشه موها می شود و هم باعث خنثی سازی اثرات سوء بسیاری مواد غذایی نامناسب به خنثی کردن رادیکال های آزاد در سطح ریشه مو می شود ویتامین ای علاوه بر تاثیرات مطلوبی که بر پوست می گذارد، به عنوان یکی از ویتامین های موثر در رشد موها نیز مورد توجه قرار می گیرد. این ویتامین با افزایش گردش خون در پوست سر که منجر به رشد بهتر موها می شود و داشتن موهایی سالم وزیبا بسیار حائز اهمیت می باشد. به علاوه این ویتامین موجب بهبود بافت مو و درخشان تر شدن آن خواهد شد.

عملکرد زینک در هیراکتیواتور: یک ماده معدنی است که نقش حیاتی در بسیاری از فرآیندهای بدن همچون ساخت سلول، ایجاد تعادل هورمونی، حفظ ترشح غدد چربی،سنتز پروتئین و در نتیجه تشکیل کلاژن دارد. تمامی فرآیندهای مذکور جهت تامین سلامت پوست و مو وجلوگیری از نازک شدن و ریزش مو نقش دارند. کمبود زینک منجر به ریزش مو و بروز مشکلات پوستی می شود در حالی که دریافت زینک می تواند در بهبود مشکلات و بیماری هایپوستی همچون آکنه و اگزما و همچنین کمک به رشد مو مفید و موثرباشد. این عنصر همچنین از طریق افزایش تعداد گلبول های سفید در خون درتقویت سیستم ایمنی نیز نقش ویژه ای دارد.

عملکرد عصاره گلد میلت در هیراکتیواتور: بیشتر ساختمان مو از پروتئین تشکیل شده است. برای تسریع رشد مو، رژیمی غنی از پروتئین باید مصرف شود. ارزن به عنوان یکی از حبوبات با پروتئین بالاست و از آنجاییکه یک ماده بدون گلوتن است که می‌توان آن را برای بیماران سلیاکی مورد استفاده قرار داد.

عملکرد عصاره هسته انگور در هیراکتیواتور: عصاره هسته انگور حاوی ویتامین ایی است، آنتی اکسیدانی که به ایجاد بافت‌ها کمک می‌کند همچنین حاوی اسید لینولئیک نیز هست، اسید چربی که برای رشد پوست و مو موثر است.
.

عملکرد مس در هیراکتیواتور: یک ماده معدنی کمیاب و ضروری است که جهت تشکیل هموگلوبین خون مورد نیازاست. هموگلوبین مسئول خون رسانی به ریشه مو می باشد لذا بدنبال کمبود مس ریشه مو ضعیف شده و ریزش مو ایجاد می شود. از سوی دیگر این عنصر یکی از ترکیبات ضروری در ملانین محسوب میشود. این عنصردر تحریک فولیکول های مو که در دوره کمون هستند نیز نقش بسزایی ایفا می کند. از سوی دیگر در سنتز پروتئین مو، تشکیلپیوندهای دی سولفیدی به عنوان کاتالیزور جهت یکپارچگی و ساختار مناسب مو، بسیار ضروری است.
.

عملکرد سلنیوم در هیراکتیواتور: سلنیوم بعنوان یک آنتی اکسیدان، رادیکال های آزاد که موجب پیری زودرس سلول ها می گردند را خنثی کرده و همچنین این عمل را در روی پوست سر و موها انجام می دهد. وقتی که سطح سلنیوم بدن پایین باشد بیشتر در معرض خطر بیماریهای مختلف هستیم زیرا سیستم ایمنی بدن تنبل میشود و مواد سمی در خون ساخته می شود
.

عملکرد بیوتن در هیراکتیواتور: این ویتامین از طریق تحریك تولید کراتین پروتئین مو از ریزش مو جلوگیری میکند، بیوتین همچنین در حفظ سطح مناسب هموگلوبین نقش داشته و انتقال اکسیژن به تمامی بافت ها از جمله سلول های مسئول رشد مورا بر عهده دارد. علاوه بر موارد مذکور باتوجه به نقش بیوتین در متابولیسم پروتئین، چربی و کربوهیدرات، کمبود بیوتین باعث کاهش متابولیسم مواد مغذی و در نتیجه سوء تغذیه سلولهای فولیکول مو و نازک شدن تارهای مو می شود. در واقع بیوتین یکی از مواد مغذی مهم جهت حفاظت از استحکام و بافت مو می باشد.

مکانیسم کلاژن اکتیو

کلاژن اصلی ترین پروتئین ساختاری بافتهای پیوندی مختلف موجود در حیوانات است . این ماده بیشتر در بافتهای فیبری مانند تاندونها و رباط ها دیده می شود و همچنین در قرنیه ، غضروف ها ، استخوان ها ، رگ های خونی ، روده و دیسک های بین مهره ای به وفور یافت می شود . کلاژن مهمترین پروتئین محلول موجود در ماتریکس خارج سلولی پوست ، همراه با الاستین و اسید هیالورونیک است . 52 ٪ از کل پروتئین موجود در – ٪ خانواده کلاژن از 82 پروتئین مختلف تشکیل شده است ، که 82 پستانداران را تشکیل می دهد و نقش اساسی در ساختار چندین بافت مانند پوست و استخوان ، ایجاد rigidity and integrity آنها دارد.

ماتریس خارج سلولی (ECM) بافتهای پیوندی توسط خانواده های مختلف پروتئین ساختاری تشکیل می شود. ترکیب و ساختار ECM به طور قابل توجهی در انواع مختلف بافت های پیوندی متفاوت است و منجر به ویژگی های منحصر به فرد عملکردی و بیولوژیکی می شود.

بر اساس ساختار و سازمان سه بعدی ، خانواده پروتئین های کلاژن را می توان در کلاژن های تشکیل دهنده فیبر ، کلاژن های مرتبط با فیبریل (FACIT) ، کلاژن های شبکه ساز ، فیبرهای لنگر ، کلاژن های غشایی (MACIT) ، کلاژن های غشای پایه و سایر با عملکردهای منحصر به فرد، طبقه بندی کرد.

08 ٪ از کل کلاژن از کلاژن های تشکیل دهنده فیبریل تشکیل شده است – در بدن انسان 28 خواص فیزیکی زیستی پوست توسط فعل و انفعالات بین سلول ها ، سیتوکین ها و فاکتورهای رشد در شبکه ای از پروتئین های ماتریکس خارج سلولی تعیین می شود . شبکه پیچیده ای از فیبرهای کلاژن بهم پیوسته در درم ، از اپیدرم پشتیبانی می کند و همراه با الاستین و میکروفایبریل ها به پوست قابلیت ارتجاع و انعطاف پذیری می دهند. پیری پوست یک فرایند پیچیده است که باعث ایجاد اختلال در ساختار فیزیولوژیکی پوست و اختلال عملکردی میشود،و با افزایش سن رخ می دهد. پیری طبیعی عمدتا توسط تغییرات ژنتیکی یا سایر عوامل درون زا ایجاد می شود و به تدریج با گذشت زمان ظاهر می شود ، که عمدتاً به صورت چین و چروک های نازک ، خشکی پوست ، شلی و زبری ظاهر می شود .

کنترل پیری پوست یک چالش در صنعت لوازم آرایشی است ، اما ثابت شده است که استفاده از کلاژن یک راه حل در کاهش سرعت اثرات پیری است. کلاژن ظرفیت نگهداری آب ، جذب رطوبت و احتباس و همچنین ضد پیری پوست و ظرفیت های ضد ملانوژنی را نشان می دهد ، که یک ماده فعال بالقوه در محصولات مراقبت از پوست است. کلاژن هیدرولیز شده به دو شکل مختلف در درم عمل می کند. در اولین اقدام ، آمینو اسیدهای آزاد عناصر سازنده ای برای تشکیل الیاف کلاژن و الاستین ایجاد می کنند.

در عمل دوم ، الیگوپپتیدهای کلاژن به عنوان لیگاند عمل می کنند ، به گیرنده های غشای فیبروبلاست ها متصل می شوند و تولید کلاژن ، الاستین و اسید هیالورونیک جدید را تحریک می کنند. در سال های اخیر ، مکمل های خوراکی کلاژن محبوب شده است زیرا به طور فزاینده ای به عنوان یک محصول ضد پیری به مصرف کنندگان عرضه می شود ، زیرا مکمل خوراکی کلاژن به لایه های عمیق پوست می رسد و باعث بهبود فیزیولوژی و ظاهر پوست می شود و باعث افزایش رطوبت ، کشش ، سفتی و چین و چروک پوست می شود.

HC (کلاژن هیدرولیز شده) دارای فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی است ، بنابراین می توان از آن به عنوان یک ماده فعال در مکمل های غذایی نیز استفاده کرد. هیدرولیزهای کلاژن می توانند یون های کلسیم را متصل کنند ، فراهمی زیستی آن را بهبود می بخشند ، بنابراین ، HC می تواند در مواد غذایی کاربردی در مدیریت کمبود مواد معدنی استفاده شود.

منبع:

Hydrolyzed Collagen—Sources and Applications

Arely León-López,1 Alejandro Morales-Peñaloza,2 Víctor Manuel Martínez-Juárez,1 Apolonio Vargas-Torres,1 Dimitrios I. Zeugolis,3,4 and Gabriel Aguirre-Álvarez1,*__

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید