آمپول خوراکی بایوتن حاوی 300 میلی گرم رویال ژلی، 750 میلی گرم روغن جوانه گندم، 3000 میلی گرم عصاره گرده گل (پولن) و 5000 میلی گرم عسل می باشد که برای بهبود سیستم ایمنی ، بهبود کیفیت قوای جنسی و باروری ، افزایش توان ذهنی ، کمک به درمان بیماریهای اِم اس و آلزایمر ، کمک به تنظیم چربی و فشار خون ، تامین کننده انرژی بدن موثر می باشد. هر کدام از این ترکیبات اثرات و فواید زیادی برای ما دارند که در استفاده همزمان باهم اثرات آنها باهم جمع شده و دارای اثردهی برتری می باشند.

عملکرد رویال ژلی در بایوتن: به عنوان یک ماده ی مغذی بیولوژیک شناخته شده است. و از گذشته های دور به عنوان اکسیر جوانی و مایه جیات استفاده می شود. رویال ژلی با دارا بودن اسیدهای چرب غیراشباع خواص میکروب کشی بخصوص باکتری های گرم مثب مثل استافیلوکوکوس اورئوس، اشرشیاکلی و سالمونلا تیفی دارد. رویال ژلی دارای استیل کولین می باشد که برای انتقال پیام های عصبی مورد نیاز می باشد و برای درمان رعشه و فراموشی مفید و موثر بوده . موجب گشادی رگ های خونی شده و در تنظیم فشار خون موثر می باشد.

عملکرد روغن جوانه گندم در بایوتناین روغن غنی از آنتی اکسیدان، ویتامین ایی، آ و د و همچنین سرشار از پروتئین و لسیتین می باشد. با بهبود جریان خون باعث سلامت پوست شده و با پیری آن مبارزه می کند. با مواد مغذی مختلف موجود سیستم ایمنی و عصبی را بهبود می بخشد.

عملکرد عصاره گرده گل در بایوتنهمه گیاهان گلدار برای تولید مثل خود گرده را تولید می کنند و مواد مغذی مورد نیاز برای ادامه زندگی در گرده موجود است. گرده ها حاوی پروتئینها، اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب، مواد معدنی، ویتامین ها و فیتو استرول ها هستند که تاثیرات مفیدی بر سلامت انسان دارد. این مواد کمک می کنند تا کمبودهای تغذیه ای تصحیح شده و ترکیب کاملی از مواد مغذی به تمامی اندامهای بدن برسد و در نتیجه سیستم ایمنی بدن را مقاوم و موجب جلوگیری از عفونت شده، و همچنین موجب تعادل سوخت ساز بدن می شود.

عملکرد عسل در بایوتنعسل به لحاظ داشتن برخی مواد تخمیری در تبادلات غذایی و کمک به هضم غذا بالاترین مرتبه را در میان غذاها دارد، از این دسته مواد می‌توان به آمیلاز، اینورتاز، کاتالاز و پراکسیداز اشاره کرد. عسل حاوی انواع ویتامینها و املاح و هم چنین دارای انواع پروتئین، اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی مثل اسید فرمیک و مشتقات کلروفیل و مقداری آنزیم و رایحه‌های معطر است.
امروزه از عسل برای درمان سرفه، تقویت حافظه، درمان زخم‌ها، از بین بردن باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک‌ها استفاده کرد.

رویال ژلی:

رویال ژل غذای ملکه زنبور عسل است که به آن شیر زنبورعسل، شهد شاهدانه و شاه انگبین نیز می گویند . رویال ژل ماده ژلاتینی سفید مایل به زرد رنگ است که بوی خاصی دارد. مطالعات بسیار زیادی بر روی این ماده انجام شده است و نتایج نشان می دهند که این ماده سرشار از مواد زیر است :

 •  آب (قسمت عمده آن را آب تشکیل می دهد)
 • کلاژن
 • پروتئین
 • 8 آمینو اسید ضروری بدن
 • اسیدهای غیر اشباع
 • استیل کولین
 • مواد معدنی مانند کلسیم، آهن، فسفر
 • ویتامین های گروه B ، E ، A ، C

ترکیبات فنولی موجود در رویال ژل،علت بسیاری از خواص ان است مثل اثر آنتی اکسیدانی ،ضد باکتریایی ، ضد ویروسی ، ظرفیت ضد التهابی ،اثرات محافظ قلب گروه های اصلی فنولی که در رویال ژل وجود دارد ترکیبات فلاونوئیدی است.

اثرات آنتی اکسیدانی

از نظر شیمیایی ، فنول ها را می توان به عنوان موادی تعریف کرد که دارای یک حلقه آروماتیک هستند با یک یا چند استخلاف هیدروژنه. وجود فنول در ترکیبات ممکن است ثبات اکسیداتیو و ایمنی میکروبیولوژیکی آنها رابهبود ببخشد. اهمیت محافظت از سیستم های دفاع سلولی در برابر آسیب های ناشی از اکسیژن کاملاً مشخص است. رادیکال های آزاد و سایر عوامل اکسیداتیو در مکانیسم عملکرد بسیاری از سموم از اهمیت بالایی برخوردارند. این رادیکال ها باعث ایجاد آسیب اکسیداتیو در مولکول های زیستی مانند کربوهیدرات ها ، پروتئین ها ، لیپیدها و اسیدهای نوکلئیک می شوند که ممکن است سلول را تغییر داده و مرگ آن را تحریک کند .

فعالیت آنتی اکسیدانی اساساً به دلیل وجود ترکیبات فنولی و فلاونوئیدها است ، اگرچه مکانیسم عملکرد دقیق آن ناشناخته است . از جمله مکانیسم های پیشنهادی ، ایجاد کمپلکس با رادیکال های آزاد ، هیدروژناسیون ، ایجاد شلات با یون فلزی یا عملکرد آنها به عنوان بستر رادیکال هایی مانند سوپراکسید و هیدروکسیل. همچنین ممکن است سیستم های آنزیمی را که در واکنش های شروع نقش دارند، مهار می کند.

اثرات ضد التهابی

آنزیمی که بیشترین ارتباط را با روند التهابی دارد سیکلواکسیژناز – 2 (COX-2) ، ایزوفرم سیکلواکسیژناز (COX) است. در میان فلاونوئیدها ، گالانژین مورد توجه خاص است. این ترکیب قادر به مهار فعالیت سیکلواکسیژناز (COX) و لیپو اکسیژناز ، محدود کردن عملکرد پلی گالاکتوروناز و کاهش بیان ایزوفرم القایی COX-2 است . کرایسین ، یکی دیگر از فلاونوئیدها که وجود دارد ، فعالیت ضد التهابی نیز نشان می دهد . مکانیسم عملکرد آن با سرکوب فعالیت های پیش التهابی COX-2 و نیتریک اکسید سنتاز القایی (iNOS) مرتبط است

اثر ضد ویروسی

چندین مطالعه آزمایشگاهی اثر رویال ژلی بر روی DNA و RNA ویروس های مختلف نشان داده است.مکانیسم احتمالی آن نیز مهار رونویسی در ویروس است.

منبع:

Functional Properties of Honey, Propolis ,and Royal Jelly

M.VIUDA-MARTOS, Y.RUIZ-NAVAJAS, J.FERN´ANDEZ-L´OPEZ, AND J.A.P´EREZ-´ ALVAREZ

آثار فارماکولوژیک عسل در بدن و مکانیسم اثر گذاری

غربالگری فیتوشیمیایی عسل نشان می دهد،عسل شامل :

آلکالوئیدها ، فنول ها ، فلاونوئیدها ، ساپونین ها ، استروئیدها و آنتراکینون ها هستند. این مواد شیمیایی مسئول فعالیتهای زیستی گزارش شده هستند.

اثرات عسل به طور کلی:

آنتی اکسیدان، ضد التهاب، افت قند خون ،کاهش چربی خون ،ضد پوکی استخوان ،ضد فشار خون ،تعدیل کننده سیستم ایمنی ،خواص محافظ قلب ،ترمیم زخم.

اثر ضد سرطانی

اثر سایتوتوکسیک عسل به ترکیبات فنولی آن نسبت داده می شود . کرایسین یک ترکیب اصلی فنولی است که در عسل شناسایی شده و اثر سمی آن بر علیه سلولهای MCF-7 اثبات شده است . همچنین مشخص شده است که عسل فعالیت ضدسرطان خود را از طریق چندین مکانیسم بسته به منابع گل ، از جمله فعالیت تعدیل کننده سیستم ایمنی ، اثر آنتی اکسیدانی ، ضد التهابی ، تعدیل کننده سیستم ایمنی ، ضد جهش ، estrogenic modulatory activity و غیره به نمایش می گذارد.

مهم است که برجسته شود که فعالیت مهار NO (NO scavenging) عسل می تواند از واکنش NO با سوپراکسید (O2 • -) جلوگیری کند و اکسید کننده بسیار قوی تر پراکسی نیتریت (ONOO−) را تشکیل دهد که می تواند اثر ژنوتوکسیک بیشتری داشته باشد و باعث ایجاد آسیب بیشتر به مولکولهای زیستی شود .

همچنین شواهدی از اثر تقویت کننده عسل بر روی عوامل شیمی درمانی متداول وجود دارد . به عنوان مثال ، مشخص شد که عسل Tualang مالزی مرگ آپوپتوتیک ناشی از تاموکسیفن در سلولهای سرطانی پستان MCF-7 و MDA-MB را تقویت میکند.

اثرات پوستی (مهار ملانین)

فعالیت مهار تیروزیناز عسل ، همانطور که توسط مطالعات مشاهده شده است، نشان دهنده نقش غیرمستقیم آن به عنوان عامل آنتی ملانوژنیک است زیرا آنزیم تیروزیناز در ملانوژنز نقش دارد . . اشاره به این نکته مهم است که عسل یکی از رایج ترین محصولاتی است که به طور سنتی در مدیریت بیماری های پوستی استفاده می شود .

از نظر تجاری ، عسل یکی از عناصر اصلی در تولید انواع محصولات آرایشی پوست است که نشان دهنده قدرت آن در مواد فعال زیستی پوست (آنتی الاستاز ، آنتی تروسیناز و ضد ملانوژنیک) است .

اثرات آنتی اکسیدانتی

اثرات آنتی اکسیدانی عسل بر اساس مکانیسم های زیر میباشد:

 • فعالیت NO scavenging
 •  DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl) radical scavenging
 • (FRAP (ferric reducing antioxidant power

فعالیت ضد باکتریایی

گزارش شده است که فعالیت ضد باکتریایی عسل عمدتا به دلیل

 • اثر اسمزی ناشی از محتوای زیاد قند ،
 • pH پایین
 • و پراکسید هیدروژن است که احتمالاً اصلی ترین ترکیب ضد باکتری است.

منبع:

Pharmacological activities, chemical profile, and physico-chemical properties of raw and commercial honey

M.Z. Aumeeruddy, Z. Aumeeruddy-Elalfi, H. Neetoo, G. Zengin, A. Blom van Staden, B. Fibrich, I.A. Lambrechts, S. Rademan, K.M. Szuman, N. Lall, F. Mahomoodally

روغن جوانه گندم (WGO)

روغن جوانه گندم حاوی مواد با ارزش محلول در چربی ، مانند توکوفرول ها ، استرول ها ، کاروتنوئیدها است WGO به دلیل ارزش غذایی استفاده می شود ، به ویژه به دلیل داشتن ویتامین E زیاد. پلی کوزانول ها ، تیامین ، ریبوفلاوین و نیاسین از دیگر ترکیبات فعال زیستی مفید برای سلامتی هستند که در جوانه گندم وجود دارد گزارش شده است که چندین اثر مفید برای سلامتی مانند کاهش سطح کلسترول پلاسما و کبد، بهبود استقامت بدنی و احتمالاً کمک به تأخیر اثرات پیری مطالعات انجام شده نشان داد که مصرف مکمل WGO در رژیم غذایی باعث بهبود باروری و زایمان موفقیت آمیز می شود. همچنین مکمل WGO در کاهش استرس اکسیداتیو و تشکیل پلاکت موثر میباشد. ویتامین E آنتی اکسیدان اصلی محلول در لیپیدها ویتامین E است که ابتدا از روغن جوانه گندم جدا شده است. ویتامین E در واقع یک اصطلاح جمعی برای هشت ترکیب است α- ، β- ، γ- و δ- توکوفرول ، و α- ، β- ، γ- و δ- توکوترینول . α -توکوفرول ، 09 ٪ از فعالیت درون زا ویتامین E در انسان را بر عهده دارد.

مکانیسم عمل ویتامین E :

تمام توکوفرول ها و توکوترینول ها حاوی ساختار حلقه ای معطر هیدروکسیلی هستند که به آنها امکان می دهد هیدروژن به رادیکال های آزاد اهدا کنند و بنابراین به عنوان آنتی اکسیدان های بیولوژیکی عمل می کنند. الکترون جفت نشده ای که از اهدای هیدروژن حاصل می شود ، در ساختار حلقه ای توکوفرول قرار دارد و آن را نسبتاً پایدار و غیرفعال می کند.

مطالعه ای که در سال 1091 انجام شد نشان داد که درمان WGO می تواند برخی از اختلالات عصبی-عضلانی را کاهش دهد (رابینوویچ و همکاران ، 1091). بیشترین پاسخگویی به درمان WGO بیماری های مرتبط با کلاژن ، مانند درماتومیوزیت و دیستروفی عضلانی یائسگی بود. اثر بهبودی WGO به محتوای بالای ویتامین E آن نسبت داده شد.

فیتواسترول ها

بورل و همکارانش (1009) گزارش کردند که مصرف جوانه گندم باعث کاهش قابل توجه جذب کلسترول در روده در موش صحرایی شد ، در حالی که سبوس گندم تأثیر قابل توجهی نداشت. اگرچه مکانیسم کاهش جذب کلسترول مورد بررسی قرار نگرفت ، فرضیه این بود که فیتواسترول های متمرکز در WGO ممکن است ترکیبات فعال باشند.

پلی کوزانول

09 میلی گرم در روز در کاهش کلسترول – مطالعات تحقیقاتی متعدد نشان می دهد که مصرف پلی کوزانول 9  کل 11 تا 01 درصد ، لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL 00) درصد و افزایش لیپوپروتئین با چگالی بالا – تا 01 (HDL) موثر است.

اثرات مفید اضافی پلی کوزانول؛ بر تکثیر سلولهای عضلانی صاف ، کاهش تجمع پلاکت ها و پراکسیداسیون LDL نیز گزارش شده است. (درک بهتر از تأثیرات پلی کوزانول ها در پیشگیری و درمان بیماری ها ، مستلزم انجام مطالعات بالینی و حیوانی مستقل در مقیاس وسیع است که شامل گروه های قومی و افراد مختلف با سابقه سلامتی متفاوت است).

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید