پرسش و پاسخ: کودکان و ماسک های مربوط به COVID-19

سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می کند که مردم همیشه در مورد اقدامات توصیه شده در منطقه خود با مقامات محلی مشورت کرده و از آنها پیروی کنند. یک گروه متخصص بین المللی و چند رشته ای که WHO گرد هم آورده است شواهد مربوط به بیماری COVID-19 و انتقال آن در کودکان و مدارک محدود موجود در مورد استفاده از ماسک توسط کودکان را بررسی کرد.

براساس این فاکتور و سایر عوامل مانند نیازهای روانی اجتماعی کودکان و نقاط عطف رشد ، WHO و UNICEF موارد زیر را توصیه می کنند:

کودکان 5 ساله و کمتر نباید از ماسک استفاده کنند. این امر بر اساس ایمنی و علاقه کلی کودک و ظرفیت استفاده مناسب از ماسک با حداقل کمک صورت می گیرد.

WHO و یونیسف توصیه می کنند که تصمیم گیری در مورد استفاده از ماسک برای کودکان 6 تا 11 سال باید بر اساس عوامل زیر باشد:

آیا انتقال گسترده ای در منطقه محل زندگی کودک وجود دارد
توانایی کودک در استفاده ایمن و مناسب از ماسک
دسترسی به ماسک ، و همچنین پولشویی و جایگزینی ماسک در تنظیمات خاص (مانند مدارس و خدمات مراقبت از کودکان)
نظارت و راهنمایی کافی بزرگسالان در مورد نحوه ماسک زدن ، برداشتن و ایمن ماسک به کودک
تأثیر بالقوه استفاده از ماسک بر یادگیری و رشد روانی – اجتماعی ، با مشورت با معلمان ، والدین / مراقبان و یا ارائه دهندگان پزشکی
تنظیمات و تعاملات خاص کودک با سایر افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری جدی هستند ، مانند افراد مسن و دیگر بیماری های زمینه ای
WHO و یونیسف توصیه می كنند كه كودكان 12 سال به بالا باید تحت همان شرایط بزرگسالان از ماسك استفاده كنند، به ویژه هنگامی كه نمی توانند حداقل 1 متر فاصله از دیگران را تضمین كنند و انتقال گسترده ای در منطقه وجود دارد.

اطلاعات بیشتر در مورد انواع ماسک ها ، نحوه انتخاب آنها و نحوه استفاده از آنها در اینجا موجود است: -چگونگی استفاده از ماسک ها

به طور كلی ، كودكان 5 ساله و كمتر لازم نیست ماسك بزنند. این توصیه بر اساس ایمنی و علاقه کلی کودک و ظرفیت استفاده مناسب از ماسک با حداقل کمک است. استفاده از ماسک برای کودکان 5 ساله و کمتر ممکن است نیازهای محلی داشته باشد ، یا نیازهای خاص در برخی از شرایط ، مانند نزدیک بودن جسمی به فردی که بیمار است ، باشد. در این شرایط ، اگر کودک از ماسک استفاده می کند ، والدین یا سرپرست دیگر باید نظارت مستقیم بر استفاده ایمن ماسک را داشته باشند.

استفاده از ماسک برای کودکان در هر سنی با اختلالات رشد ، ناتوانی ها یا سایر شرایط خاص بهداشتی نباید اجباری باشد و توسط والدین ، ​​سرپرست ، مربیان و / یا ارائه دهنده پزشکی کودک به صورت موردی ارزیابی شود. در هر صورت ، كودكانی كه دارای اختلالات شناختی یا تنفسی شدید هستند و در تحمل ماسك مشكل دارند ، نباید از ماسك استفاده كنند.

کودکان مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند فیبروز کیستیک یا سرطان باید با مشورت با ارائه دهندگان پزشکی خود از ماسک پزشکی استفاده کنند. ماسک طبی از شخصی که ماسک را پوشیده محافظت می کند و از انتقال به دیگران جلوگیری می کند. این دارو برای هر کسی که دارای شرایط سلامتی زمینه ای است که آنها را در معرض خطر بیشتری از بیماری جدی قرار می دهد ، توصیه می شود.

کودکانی که از نظر سلامتی کاملاً خوب هستند می توانند از ماسک غیر طبی یا پارچه ای استفاده کنند. این کنترل منبع را فراهم می کند ، به این معنی که ویروس در صورت آلوده بودن به دیگران منتقل نمی شود و از آلوده شدن آن آگاهی ندارند. بزرگسالی که ماسک تهیه می کند باید از اندازه صحیح ماسک پارچه ای اطمینان حاصل کند و به اندازه کافی بینی ، دهان و چانه کودک را بپوشاند.

کودکانی که بیماری های زمینه ای مانند فیبروز کیستیک ، سرطان یا سرکوب سیستم ایمنی دارند ، باید با مشورت با ارائه دهندگان خدمات پزشکی خود ماسک پزشکی استفاده کنند. یک ماسک پزشکی شیوع ویروس و محافظت در فرد را کنترل می کند و برای هر کسی که در معرض خطر بیشتری برای بیماری جدی COVID-19 باشد ، توصیه می شود.

کودکان برای پوشیدن ماسک باید از همان اصول بزرگسالان پیروی کنند. این شامل پاک کردن دست حداقل 20 ثانیه در صورت استفاده از مالش دست بر اساس الکل ، یا حداقل 40 ثانیه در صورت استفاده از آب و صابون ، قبل از قرار دادن ماسک است. از اندازه مناسب ماسک برای پوشاندن بینی ، دهان و چانه اطمینان حاصل کنید. باید به کودکان آموزش داده شود که چگونه ماسک را به درستی بپوشند ، از جمله اینکه جلوی ماسک را لمس نکنید و آن را زیر چانه یا دهان نکشید. آنها باید ماسک را در کیسه یا ظرف نگهداری کنند و ماسک را با دیگران به اشتراک نگذارند.

اطلاعات بیشتر ، از جمله فیلم های مربوط به نحوه قرار دادن ، برداشتن و مراقبت از ماسک را می توانید در لینک زیر پیدا کنید:

ماسک چه زمان و چگونه استفاده شود

در مناطقی که انتقال گسترده ای وجود دارد ، همه بزرگسالان زیر 60 سال و که از نظر سلامتی کاملاً خوب هستند باید ماسک پارچه ای بزنند که حداقل یک متر فاصله با دیگران را تضمین نکنند. این امر به ویژه برای بزرگسالانی که با کودکانی کار می کنند که ممکن است با کودکان و یکدیگر ارتباط نزدیک داشته باشند بسیار مهم است.

بزرگسالان 60 سال به بالا ، یا هر بیماری زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی ، دیابت یا سرطان ریه ، به دلیل خطر ابتلا به بیماری جدی COVID-19 باید ماسک پزشکی استفاده کنند.

اطلاعات بیشتر ، از جمله فیلم های مربوط به نحوه قرار دادن ، برداشتن و مراقبت از ماسک ، در اینجا یافت می شود:

هر کودکی که علائمی از COVID-19 دارد ، باید ماسک پزشکی داشته باشد ، به شرطی که تحمل آن را داشته باشد. کودک باید منزوی شود و به محض اینکه احساس ناراحتی می کند ، حتی اگر علائم خفیف باشد ، به دنبال توصیه های پزشکی است. اعضای خانواده / مراقبینی که در فاصله 1 متری کودک بیمار در خانه قرار دارند نیز باید از ماسک استفاده کنند.

یکی از اعضای خانه که بیمار است یا از نظر ویروسی که باعث COVID-19 می شود ، آزمایش مثبت داشته است ، در صورت امکان باید از دیگران جدا شود. اگر کودک در فاصله 1 متری فرد بیمار در خانه باشد ، بزرگسال و کودک باید در این مدت ماسک پزشکی بزنند.

کودکان در هنگام ورزش یا انجام فعالیت های بدنی مانند دویدن ، پریدن یا بازی در زمین بازی نباید از ماسک استفاده کنند تا تنفس آنها به خطر نیفتد. هنگام سازماندهی این فعالیتها برای کودکان ، تشویق سایر اقدامات حیاتی بهداشت عمومی مهم است: حفظ حداقل 1 متر فاصله با دیگران ، محدود کردن تعداد کودکانی که با هم بازی می کنند ، دسترسی به امکانات بهداشتی دست و تشویق استفاده از آنها.

در زمینه COVID-19 ، برخی از کودکان به دلیل معلولیت یا موقعیت های خاص مانند کلاس های گفتاری که معلم باید دهان آنها را ببیند ، ممکن است نتوانند ماسک بزنند. در این موارد ، محافظ های صورت ممکن است به عنوان جایگزینی برای ماسک ها در نظر گرفته شوند ، اما از محافظت معادل جلوگیری از انتقال ویروس به دیگران محافظت نمی کنند.

اگر تصمیمی برای استفاده از محافظ صورت گرفته شود ، باید تمام صورت را بپوشاند ، به طرفین صورت بپیچد و تا زیر چانه گسترش یابد. هنگام پوشیدن باید احتیاط کرد تا از آسیب دیدگی که باعث شکستن آن شده و به چشم یا صورت آسیب می رساند ، جلوگیری شود.

نوشته های اخیر

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید