بعضی از مشکلات در دوران بارداری شایع تر و برخی از بیماری ها فقط برای زنان باردار اتفاق می افتد. دیابت که دیگر بیماری کشنده ای برای افراد عادی به شمار نمی رود، اما در زنان باردار می تواند موجب به دنیا آوردن نوزاد بسیار کوچ جثه یا بسیار درشت جثه شود. دوران بارداری یکی از حساس ترین دوره ها در زندگی مادران محسوب می شود باید بیش از هر زمان دیگر مراقب سلامتی خود بوده وعلائم ونشانه های بیماری را جدی بگیرند.

بیماری های شایع و خطرناک دوران بارداری

چند بیماری مهم دوران بارداری که باید جدی گرفته شوند نام می بریم:

  • اختلالات قلبی-عروقی: یکی از شایع ترین بیماری هایی که می تواند در دوران بارداری برای مادر و جنین خطرناک باشد، اختلالات قلبی-عروقی است. از علائم این اختلالات می توان به تنگی نفس، سرفه های شبانه، سرفه های خونی، سَنکوب و درد قفسه سینه اشاره کرد. اختلالات قلبی در دوران بارداری می توانند باعث فشار خون، خونریزی و کم خونی در مادر شوند. همچنین مادرانی که اختلالات مادرزادی قلبی دارند، ممکن است این اختلالات را به فرزندان شان منتقل کنند.
  • فشار خون در باردار: (پره اکلامپسی): اگر مادری قبل از دوران بارداری به فشار خون بالا مبتلا باشد، باید حتما فشار خون خود را کنترل کند و بعد از آن باردار شود. مادران در دوران بارداری هم باید مدام تحت مراقبت باشند. زیرا امکان دارد بعضی از خانم ها قبل از بارداری فشار خون نداشته باشند اما در دوران بارداری به این بیماری مبتلا شوند. بالا رفتن فشار خون خطرناک است و آنها باید حتما تحت مراقبت پزشک قرار بگیرند. فشار خون 14 فشار خون بالا محسوب می شود. از عوارضی که فشار خون بالا در مادران ایجاد می کند می توان به زایمان زودرس، تشنج، سکته مغزی، آسیب به کلیه، نارسایی قلبی، سکته قلبی و مرگ اشاره کرد. این عوارض در جنین هم باعث مرگ جنین، محدودیت رشد و مرگ نوزاد می شود. خانم هایی که سابقه نامطلوب حوادث مغزی و عروقی، سکته قلبی و اختلال عملکرد قلبی-کلیوی دارند و همچنین خانم هایی که سالم هستند اما فشار خون آنها به طور مداوم و پایدار بالای 15 روی 10 می رسد باید تحت درمان قرار بگیرند.
  • عفونت های دستگاه ادراری: این عفونت ها بیشتر بدون علامت بوده و تنها از طریق آزمایش تشخیص و درمان می شوند. اما اگر خانم های باردار مبتلا به این عفونت ها درمان نشوند دچار زایمان زودرس شده و جنین هم در هنگام تولد دچار کمبود وزن خواهد شد.
  • بیماری های دستگاه گوارش: بیشترین و شایع ترین صورت این بیماری ها، حالت تهوع و استفراغ است که تا هفته 16 بارداری ادامه دارد و به دو درجه خفیف و متوسط تقسیم می شود. اگر درجه این بیماری ها خفیف باشد خانم ها می توانند از عصاره زنجبیل استفاده کنند یا شیوه تغذیه خود را تغییر دهند تا استفراغ شان بهبود پیدا کند. اما در بعضی از موارد استفراغ بسیار شدید می شود به طوری که بدن دچار کمبود آب و کمبود وزن می شود. بنابر این اگر این اختلال به موقع درمان نشود عوارض شدیدی برای مادر در پی خواهد داشت که از بین آنها می توان به آسیب به کلیه، پارگی مری و دیافراگم، بیماری های انعقادی و درگیری کبدی اشاره کرد.
  •  دیابت: یکی از خطرناک ترین بیماری های دوران بارداری ست که مادران یا قبل از بارداری یا در دوران بارداری به این بیماری مبتلا می شوند.دیابت عوارض زیادی بر مادر و جنین دارد. احتمال ابتلای مادران دیابتی به فشار خون بارداری بسیار زیاد است که منجر به زایمان زودرس خواهد شد.

همچنین دیابت سبب رشد بیش از حد جنین ویا برعکس باعث محدودیت رشد جنین یا مرده زایی می شود. عوارض دیگر این بیماری، مرگ غیر قابل توجیه جنین، افزایش مایع آمنیون، نارس شدن نوزاد و اختلال در دستگاه تنفسی نوزاد می باشد.معمولا این نوزادان بعد از تولد دچار افت سریع قند شده و کمبود کلسیم دارند.
از عوارضی که دیابت بر روی مادران می گذارد می توان به فشار خون اشاره کرد که در پی آن ممکن است آنها دچار تشنج، اختلال در کلیه و آسیب به شبکیه شوند. همچنین احتمال ابتلا به عفونت و سقط جنین در مادران مبتلا به دیابت بارداری بیشتر است.

  • جینجیویت: افزایش جریان خون طی سه ماه نخست بارداری و سطوح پروژسترون می تواند موجب جینجیویت (التهاب لثه) در زنان باردار شود. این شرایط زمانی که حالت تهوع صبحگاهی مسواک زدن دندان ها را دشوار می کند، وخیم‌تر می شود. هورمون ها نیز pH بزاق زن باردار را تغییر می دهند که هرچه بیشتر این بیماری را پیچیده‌تر می کند. مراجعه به دندانپزشک طی سه ماه نخست و سوم بارداری برای پاکسازی دهان و دندان ها توصیه شده است. مد نظر قرار دادن برخی درمان های طبیعی برای پیشگیری از جینجیویت نیز ایده خوبی است که از آن جمله می توان به مسواک زدن با جوش شیرین و استفاده از عسل و براکس روی لثه ها برای محافظت از سلامت دهان و دندان اشاره کرد. اگر مادر بتواند طی دوران بارداری بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند، جینجیویت باید پس از تولد نوزاد از بین برود.
  • عفونت های واژن: تغییرات بدنی و هورمونی که اغلب به عفونت های دستگاه ادراری طی دوران بارداری منجر می شوند، می توانند محرک عفونت های واژن نیز باشند. ابتلا به این شرایط ممکن است با ترشحات فراوان از واژن با بوی بد و خارش همراه باشد. نشانه دیگر می تواند احساس درد یا سوزش هنگام رابطه جنسی باشد. پزشک به طور معمول روش درمان برای این علائم را تعیین خواهد کرد. در برخی موارد، ممکن است برای تشخیص این که عفونت از باکتری، قارچ، انگل یا ترکیبی از موارد مذکور شکل گرفته است، به کشت میکروب نیاز باشد. شیاف واژنی به طور معمول برای درمان و پیشگیری از قرار گرفتن جنین در معرض دارو توصیه می شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *